• Facebook
  • YouTube
  • Telegram
  • کابینۀ شخصی

تصمیم بانکهای مرکزی Market Watch

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

عناوین مهم امروز:
تولید ناخالص داخلی ایالات متحده
رالی بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو آمریکا
نرخ بهره بانک انگلستان
نفت در فاز عدم قطعیت
بیت کوین در محدوده ریسک قرار دارد

برنامه رو با گزارش منتشر شده در مورد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده شروع می کنیم. دادههای واقعی بهتر از پیشبینیها بود و برای دومین سهماهه متوالی رشد را ثبت کرد. بنابراین، احتمال افزایش نرخ بهره پایه توسط فدرال رزرو تقریبا به مرز 100 درصد نزدیک شده. در حال حاضر، اقتصاد ایالات متحده در شرایط خوبیه، یعنی تولید ناخالص داخلی پویایی مثبتی از خودش نشون میده و بازار کار هم قویه. فقط این فعالیت تجاریه که نقطه ضعفه، اما وضعیتش بحرانی نیست. بنابراین، فدرال رزرو هیچ دلیلی برای توقف روند افزایش نرخ بهره نداره.
با این وجود، می خوام توجه شما رو به یک کند شدن دوباره افزایش نرخ بهره فدرال رزرو جلب کنم. بعد از انتشار گزارش قوی در مورد تولید ناخالص داخلی در ایالات متحده، احتمال رشد نرخ بهره به میزان 25 واحد از 99٪ گذشت. این در حالیه که بانک مرکزی اروپا ممکنه به افزایش نرخ بهره پایه خودش تا 50 واحد ادامه بده و در نتیجه شکاف نرخ بهره رو با تنظیم کننده آمریکایی کاهش بده. با توجه به همه اینها، احتمال تقویت بیشتر جفت ارز EUR/USD در بلندمدت وجود دارد.
ضمنا بانک انگلستان، هفته آینده نتایج رای گیری در مورد نرخ بهره رو اعلام میکنه. اقتصاددانان انتظار دارند که با 50 واحد افزایش، به 4 درصد برسد. علاوه بر این، تورم در بریتانیا همچنان خیلی بالاست که این نشون دهنده چشم انداز افزایش بیشتر نرخ بهره توی سال 2023 است. با توجه به همه اینها، میشه فرض کرد که در بلندمدت شاهد افزایش علاقه سرمایهگذاری به پوند استرلینگ باشیم، مخصوصا توی جفت ارز های با دلار آمریکا و ین ژاپن.
حالا بریم سراغ بازار نفت. چین به دلیل جشن سال نو، در تعطیلات طولانی مدته. بنابراین از بزرگترین واردکننده نفت انتظار تغییرات قابل توجهی توی تقاضا نمیره. علاوه بر این، سرمایه گذاران منتظر نتایج رای گیری در مورد سیاست پولی فدرال رزرو و نظرات بعدی اون هستند. از این گذشته، اظهارات در مورد آمادگی تنظیم کننده آمریکایی برای ادامه افزایش نرخ بهره پایه میتونه به طور قابل توجهی علاقه سفته بازی در بازار نفت رو تضعیف کنه. بنابراین الان شاهد کاهش قابل توجه نوسانات معاملاتی هستیم که احتمالا هفته آینده، افزایش چشمگیری خواهد داشت.
توی بازار ارزهای دیجیتال، باید به احتمال افزایش قابل توجه نوسانات معاملاتی در زمان اعلام نتایج رای گیری در مورد نرخ بهره فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان توجه بشه. چراکه، افزایش ارزش پول ملی به کاهش علاقه به ریسک کمک میکنه. با در نظر گرفتن همه اینها، معلوم میشه که بیت کوین، اتریوم و سایر کوین ها میتونن روند نزولی خودشونو از سر بگیرند، مخصوصا با توجه به رشد روز قبل. با این حال، خبرهای خوبی هم برای خریداران وجود داره، و اون اینه که این بازار تقریباً به طور کامل گزارش دیروز درباره تولید ناخالص داخلی ایالات متحده که نشون دهنده آمادگی فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره هست رو نادیده گرفت. بنابراین، نمیشه به طور کامل احتمال رشد بیشتر ارزهای دیجیتال رو رد کرد.


تحلیلگر

گرچه ارزیابی پیش از سرمایه گذاری بجاست، ولیکن تجارت، ارزیابی منحصر به فرد خویش را می طلبد.